AMACIMIZ:Neden buradayız?

Yazmaya gönül veren çocuk ve genç kalemlerimiz için özeldir...
Kullanıcı avatarı
sstuncel
Özgür Dost
Mesajlar: 8592
Kayıt: Prş Eki 13, 2005 09:13
İletişim:

AMACIMIZ:Neden buradayız?

Mesajgönderen sstuncel » Pzr May 24, 2015 20:42

Merhaba yazmaya gönül veren genç kalemler, sevgili çocuklarımız...

Yaz geldi... Okullar tatile girecek. Dinleneceksiniz, eğleneceksiniz, dilerim bol bol okuyacaksınız da... Kim bilir, elinize kalem alıp yazmaya çalışacaksınız, yazacaksınız!

Şiirler, denemeler, anılar, öyküler yazabilirsiniz.

Ben bu etkinlikte öykü ile daha çok ilgilendim çünkü öykü yazmak bir kişinin yaşam boyu olaylara daha bilinçli bakmasını, insan ilişkilerinde empati yapabilme becerisini, insanların davranış biçimlerini başka şeylerle ilişkilendirebilmesini, ve belki de en önemlisi üniversite dönemine geldiğinde, yıllardır alıştığı test sistemine tamamen aykırı, düz yazının hakim olduğu bir eğitim sürecinde, hem kendisini hem bilgisini daha yeterli aktarabilme kolaylığı sağlayacaktır. Bu durumu, üniversiteye gelen gençler arasında, orta ve lise dönemlerinde yazmaya alışkın olanların, sınavlarda bildiklerini daha iyi aktarabildiklerini, dolayısıyla daha başarılı olduklarını defalarca gözlemledik.

Öykü yaşamdan kesitlerle ilgilenir. Ben de, yazacak birini bulup çıkarmanın belki de yazmaktan daha önemli olduğuna inanmış biri olarak, yaşam kesitlerini daha bilinçli gözlerle görebilmelerine yardımcı olacağını umduğum etkinliği sizler için hazırladım… Şimdi sıra sizde!

Demek ki öykü yazmak istiyorsunuz! Ya da öykü yazıyorsunuz ama daha güzel olmasını istiyorsunuz, bir türlü emin olamıyorsunuz!

Biliyoruz ki öykü yazmak öykü anlatmaktan çok farklı bir şey. Öykünün temelinde “ANLATMA-GÖSTER” düşüncesi yatar, düz yazı ise sadece anlatır. Öyküde sözcükler anlatacağınız olayı göstermek için kullandığınız araçlardır artık. “Göster” demekle, öyküdeki karakterlerinizin anlatmak istediğiniz şeyi eylemler ve diyaloglarla okura taşımasıdır.

Bir başka önemli nokta, yazdığımız öykü mü yoksa düzyazı mı? Bunun ayırdında mıyız? Öykü yazmak, okuldaki kompozisyon ödevlerini yazmaktan çok farklı bir yazım biçimi.

Bir öykü yazarının öykü ile düz yazı arasındaki farkı bilmesi başarılı, etkileyici öyküler yazabilmesi için çok önemlidir. Öykü, bir açıklama ya da betimleme değildir.

Öykü, belirli bir çözüm ve sonuç gerektiren olaylar dizisidir. Bunu yaparken belirli bir durum yaratır. Oysa düz yazı yazınsal bir kompozisyon, bir iç döküş, duyguların dışa vurumu, düşüncelerin aktarımı, yorumlanması gibi bir yapıya sahiptir. Çağdaş öykülerde konu ve olay daha çok kapalı bir biçimde anlatılmıştır, çok kolaylıkla göze çarpmaz, bu sizleri şaşırtmasın. Bir öyküde olay ve konu olmazsa yazı deneme, makale ya da sohbet olur, öykü olmaz.

Derslerden, ödevlerden, sınavlardan uzak bir döneme giriyorsunuz. Öykü yazmak için elinize kalem aldığınızda veya bilgisayarın başına geçtiğinizde ilk önce şunu hatırlamanızı önereceğim: öykünüzü yazmadan önce bir öykü fikri oluşturdunuz mu?

Nedir öykü fikri?

Ne hakkında yazacaksınız? Neyin üstünde duracaksınız? Neye odaklanacaksınız?

Öyküde tema, öyküleme ile anlatmak istediğiniz şeydir.

Bu, yaşamdan bir kesit, yaşamımızda gereksinim duyacağımız bir bilgi, ya da bir mesaj olabilir. Ailenizden bir gözleminiz, yaşanılan güncel olaylardan esinlendiğiniz bir aktarım da olabilir. Bunlar öykü fikrinizin oluşmasındaki temel yardımcı unsurlardır. Bunu bir dürtü gibi görürsek, bundan yola çıkarak öykünün tuğlalarını tek tek üst üste koyabilir ve kurgumuzu oluşturabiliriz.

Öykü fikrini oluşturduktan sonra, onu öykünün öğeleri ile şekillendirmeye başlamanız gerekmektedir.

Nedir bunlar?

İşte bu yaz etkinliğinde amacımız, bu yeteneğinizi daha geliştirmek, özeleştiri yapabilmenizi, diğer arkadaşlarınızın çalışmalarını inceleyerek değerlendirme yapabilmenizi ve bu sonuçları kendinize uygulayabilmenizi kolaylaştırmak olacaktır.

Bunun için grup çalışmaları, teorik bilgiler bölümü ve bireysel sayfalar açarak yazdılarınızı değerlendirmeye sunmanız için ortam hazırladık.

Zaman zaman konuk yazarlar, edebiyatçılar, edebiyat öğretmenleri, akademisyenler, öykü okurları sayfalarınızı ziyaret edecek, yazdıklarınızı okuyacak ve belki de yorumlarda bulunacaklar.

Burada amaç birlikte öykü yazma çalışmaları yaparken, aynı zamanda sizlerin de edinimlerinizi bireysel çalışmalarınıza aktarabilmenizi ve önce yazdıklarınızı daha eleştirel bir bakışla yeniden gözden geçirmenizi sağlamaktır.

Bu bir gönüllülük esasına bağlı bir çalışmadır. Sizlerden gelecek öyküler bizlerin ödülü olacaktır…
Yazabilecek birini bulup çıkarmak da en az yazmak kadar önemli -- belki daha önemli bir iş.

“ÇOCUK ve GENÇLERİN BÖLÜMÜ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 36 misafir

cron